2014 Offices Up For Election

TERM CURRENT
OFFICE DISTRICT YEARS OFFICEHOLDER PARTY
FEDERAL
United States Senator 6 John Cornyn GOP
All United States Representatives --
US Representative 20 2 Joaquin Castro Dem
US Representative 21 2 Lamar Smith GOP
US Representative 23 2 Pete Gallego Dem
US Representative 28 2 Henry Cuellar Dem
US Representative 35 2 Lloyd Doggett Dem
STATEWIDE
Governor 4 Rick Perry GOP
Lieutenant Governor 4 David Dewhurst GOP
Attorney General 4 Greg Abbott GOP
Comptroller of Public Accounts 4 Susan Combs GOP
Commissioner of General Land Office 4 Jerry Patterson GOP
Commissioner of Agriculture 4 Todd Staples GOP
Railroad Commissioner 6 Barry Smitherman GOP
Chief Justice, Supreme Court Pl. 1 6 Wallace Jefferson GOP
Justice, Supreme Court Pl. 7 6 Jeffrey S. Boyd GOP
Justice, Supreme Court Pl. 8 6 Phil Johnson GOP
Judge, Court of Criminal Appeals Pl. 3 6 Tom Price GOP
Judge, Court of Criminal Appeals Pl. 4 6 Paul Womack GOP
Judge, Court of Criminal Appeals Pl. 9 6 Cathy Cochran GOP
DISTRICTS
Member, State Board of Education 3 4 Marisa Perez Dem
State Senator 25 4 Donna Campbell GOP

State Representative 116 2 Trey Martinez Fischer Dem
State Representative 117 2 Philip Cortez Dem
State Representative 118 2 Joe Farias Dem
State Representative 119 2 Roland Gutierrez Dem
State Representative 120 2 Ruth Jones McClendon Dem
State Representative 121 2 Joe Straus GOP
State Representative 122 2 Lyle Larson GOP
State Representative 123 2 Mike Villarreal Dem
State Representative 124 2 Jose Menendez Dem
State Representative 125 2 Justin Rodriguez Dem
Chief Justice, 4th Court of Appeals District Pl. 1 6 Catherine Stone Dem
District Judicial Courts --
Civil District Judge 45th 4 Barbara Nellermoe Dem
Criminal District Judge 144th 4 Angus McGinty GOP
Civil District Judge 150th 4 Janet Littlejohn GOP
Criminal District Judge 186th 4 Tessa Herr Dem
Criminal District Judge 187th 4 Raymond Angelini GOP
Civil District Judge 224th 4 Cathy Stryker GOP
Civil District Judge 225th 4 Peter Sakai Dem
Criminal District Judge 226th 4 Sid Harle GOP
Criminal District Judge 227th 4 Phil Kazen Dem
Civil District Judge 285th 4 Richard Price GOP
Civil District Judge 288th 4 Sol Casseb GOP
Juvenile District Judge 289th 4 Carmen Kelsey Dem
Criminal District Judge 290th 4 Melisa Skinner GOP
Juvenile District Judge 436th 4 Lisa Jarrett GOP
Criminal District Judge 437th 4 Lori Valenzuela GOP
District Attorney 4 Susan D. Reed GOP
COUNTYWIDE
County Judge 4 Nelson Wolff Dem
NO.
Judge, County Court at Law 1 4 John Fleming GOP
Judge, County Court at Law 2 4 Jason Wolff GOP
Judge, County Court at Law 3 4 David J. Rodriguez Dem
Judge, County Court at Law 4 4 Sarah E. Garrahan GOP
Judge, County Court at Law 5 4 Jason Pulliam GOP
Judge, County Court at Law 6 4 Wayne Christian GOP
Judge, County Court at Law 7 4 Genie Wright GOP
Judge, County Court at Law 8 4 Liza Rodriguez Dem
Judge, County Court at Law 9 4 Walden Shelton GOP
Judge, County Court at Law 10 4 Irene Rios Dem
Judge, County Court at Law 11 4 Carlo Key Dem
Judge, County Court at Law 12 4 Scott Roberts GOP
Judge, County Court at Law 13 4 Monica Gonzalez Dem
Judge, County Court at Law 14 4 Bill C. White GOP
Judge, County Court at Law 15 4 Michael LaHood Dem
Judge, Probate Court 1 4 Polly Jackson Spencer Dem
Judge, Probate Court 2 4 Tom Rickhoff GOP
District Clerk 4 Donna Kay McKinney GOP
Bexar County Clerk 4 Gerry Rickhoff GOP
PRECINCTS PCT.
County Commissioner 2 4 Paul Elizondo Dem
County Commissioner 4 4 Tommy Adkisson Dem
All Justices of the Peace, except Place 1
Justice of the Peace 1, Pl 3 4 Edmundo Zaragoza Dem
Justice of the Peace 2, Pl 2 4 William "Bill" E. Donovan GOP
Justice of the Peace 3 4 Jeff Wentworth GOP
Justice of the Peace 4 4 Rogelio "Roger" Lopez Jr Dem
PARTY OFFICES
County Chairman, Republican Party 2 Robert Stovall GOP
All Precinct Chairmen   2   GOP