Republican Primary Election Candidates
in Ballot Order for Bexar County

Party Office Sought Ballot Name
REP U. S. Senator Reid Reasor
REP U. S. Senator Linda Vega
REP U. S. Senator Steve Stockman
REP U. S. Senator Chris Mapp
REP U. S. Senator Dwayne Stovall
REP U. S. Senator John Cornyn (Incumbent)
REP U. S. Senator Ken Cope
REP U. S. Senator Curt Cleaver
REP U. S. Representative District 21 Lamar Smith (Incumbent)
REP U. S. Representative District 21 Michael J. Smith
REP U. S. Representative District 21 Matt McCall
REP U. S. Representative District 23 Will Hurd
REP U. S. Representative District 23 Francisco "Quico" Canseco
REP U. S. Representative District 23 Robert Lowry
REP U. S. Representative District 35 Susan Narvaiz
REP Governor Lisa Fritsch
REP Governor Miriam Martinez
REP Governor Greg Abbott
REP Governor SECEDE Kilgore
REP Lieutenant Governor Jerry Patterson
REP Lieutenant Governor David Dewhurst
REP Lieutenant Governor Todd Staples
REP Lieutenant Governor Dan Patrick
REP Attorney General Ken Paxton
REP Attorney General Barry Smitherman
REP Attorney General Dan Branch
REP Comptroller of Public Accounts Raul Torres
REP Comptroller of Public Accounts Glenn Hegar
REP Comptroller of Public Accounts Debra Medina
REP Comptroller of Public Accounts Harvey Hilderbran
REP Commissioner of the General Land Office George P. Bush
REP Commissioner of the General Land Office David Watts
REP Commissioner of Agriculture Tommy Merritt
REP Commissioner of Agriculture Joe Cotten
REP Commissioner of Agriculture Sid Miller
REP Commissioner of Agriculture J. Allen Carnes
REP Commissioner of Agriculture Eric Opiela
REP Railroad Commissioner Malachi Boyuls
REP Railroad Commissioner Becky Berger
REP Railroad Commissioner Ryan Sitton
REP Railroad Commissioner Wayne Christian
REP Chief Justice, Supreme Court Nathan Hecht (Incumbent)
REP Chief Justice, Supreme Court Robert Talton
REP Justice, Supreme Court, Place 6, Unexpired Term Jeff Brown (Incumbent)
REP Justice, Supreme Court, Place 6, Unexpired Term Joe Pool
REP Justice, Supreme Court, Place 7 Jeff Boyd (Incumbent)
REP Justice, Supreme Court, Place 8 Phil Johnson (Incumbent)
REP Justice, Supreme Court, Place 8 Sharon McCally
REP Judge, Court of Criminal Appeals Place 3 Bert Richardson
REP Judge, Court of Criminal Appeals Place 3 Barbara Walther
REP Judge, Court of Criminal Appeals Place 4 Richard Dean Davis
REP Judge, Court of Criminal Appeals Place 4 Jani Jo Wood
REP Judge, Court of Criminal Appeals Place 4 Kevin Patrick Yeary
REP Judge, Court of Criminal Appeals Place 9 W.C. "Bud" Kirkendall
REP Judge, Court of Criminal Appeals Place 9 David Newell
REP Member, State Board of Education, District 3 Dave Mundy
REP State Senator, District 25 Mike Novak
REP State Senator, District 25 Elisa Chan
REP State Senator, District 25 Donna Campbell (Incumbent)
REP Chief Justice, 4th Court of Appeals District Sandee Bryan Marion
REP State Representative District 117 Rick Galindo
REP State Representative District 117 John V. Garza
REP State Representative District 121 Joe Straus (Incumbent)
REP State Representative District 121 Matt Beebe
REP State Representative District 122 Lyle Larson (Incumbent)
REP Criminal District Attorney Susan D. Reed (Incumbent)
REP District Judge 144th Judicial District Tanner Neidhardt
REP District Judge 144th Judicial District Lorina Rummel
REP District Judge 144th Judicial District Angus McGinty (Incumbent)
REP District Judge 150th Judicial District Renee McElhaney
REP District Judge 186th Judicial District Jefferson Moore
REP District Judge 187th Judicial District Steve Hilbig
REP District Judge 224th Judicial District Cathleen "Cathy" Stryker (Incumbent)
REP District Judge 226th Judicial District Sid Harle (Incumbent)
REP District Judge 227th Judicial District Kevin M. O'Connell
REP District Judge 227th Judicial District Virginia Maurer
REP District Judge 285th Judicial District Richard Price (Incumbent)
REP District Judge 288th Judicial District Sol Casseb (Incumbent)
REP District Judge 289th Judicial District Daphne Previti Austin
REP District Judge 290th Judicial District Melisa Skinner (Incumbent)
REP District Judge 436th Judicial District Lisa Jarrett (Incumbent)
REP District Judge 437th Judicial District Lori I. Valenzuela (Incumbent)
REP District Judge 45th Judicial District Joseph P. Appelt
REP District Judge 45th Judicial District Stephani Walsh
REP County Judge Gerard Ponce
REP County Judge Carlton Soules
REP County Court At Law Judge No. 1 Jerry H. Kagan
REP County Court At Law Judge No. 1 John D. Fleming (Incumbent)
REP County Court At Law Judge No. 2 Jason Wolff (Incumbent)
REP County Court At Law Judge No. 3 Art Rossi
REP County Court At Law Judge No. 4 Jason R. Garrahan
REP County Court At Law Judge No. 5 Jason Pulliam (Incumbent)
REP County Court At Law Judge No. 6 Wayne Christian (Incumbent)
REP County Court At Law Judge No. 7 Eugenia "Genie" Wright (Incumbent)
REP County Court At Law Judge No. 8 Celeste Brown
REP County Court At Law Judge No. 9 Walden Shelton (Incumbent)
REP County Court At Law Judge No. 9 Linda Molina
REP County Court At Law Judge No. 10 Kim Pettit
REP County Court At Law Judge No. 10 Karen Crouch
REP County Court At Law Judge No. 11 Tommy Stolhandske
REP County Court At Law Judge No. 11 Julie Wright
REP County Court At Law Judge No. 12 Scott Roberts (Incumbent)
REP County Court At Law Judge No. 13 Crystal Chandler
REP County Court At Law Judge No. 13 Joe Hoelscher
REP County Court At Law Judge No. 13 Eric DeWalt
REP County Court At Law Judge No. 14 Susan Skinner
REP County Court At Law Judge No. 14 Jessica Gonzalez
REP County Court At Law Judge No. 14 David P. Martin
REP County Court At Law Judge No. 14 Robert "RC" Pate
REP County Court At Law Judge No. 15 Bob Behrens
REP County Court At Law Judge No. 15 Allison Lanty
REP County Probate Court Judge No. 1 Kelly M. Cross
REP County Probate Court Judge No. 1 Patricia Rouse Vargas
REP County Probate Court Judge No. 2 Philip M. Ross
REP County Probate Court Judge No. 2 Tom Rickhoff (Incumbent)
REP District Clerk Donna Kay McKinney (Incumbent)
REP County Clerk Gerard C. "Gerry" Rickhoff (Incumbent)
REP County Commissioner Precinct 4 Timothy Wilson
REP County Commissioner Precinct 4 Alan E. Baxter
REP County Commissioner Precinct 4 Reinette King Alecozay
REP Justice of the Peace Precinct 3, Place 1 William E. "Bill" Donovan (Incumbent)
REP Justice of the Peace Precinct 3, Place 2 Jeff Wentworth (Incumbent)
REP County Chair Robert Stovall (Incumbent)